monety

Czym są pożyczki bez BIK?

Firmy pozabankowe oferują nam naprawdę wiele opcji związanych z pożyczkami. Jedną z nich jest niewątpliwie pożyczka bez BIK, po którą chętnie sięgają osoby o niezbyt dobrej historii kredytowej. Czym jednak są pożyczki bez BIK? Jak funkcjonują? Dla kogo są przeznaczone?

Czym są pożyczki bez BIK?

Pożyczki bez BIK to formy krótkoterminowych zobowiązań, które oferowane są przez firmy pozabankowe. Oznacza to, że działają na nieco innych zasadach niż banki i zgodnie z wewnętrznym regulaminem mogą, choć nie muszą weryfikować klientów w bazach dłużników. Brak oceny klienta może być korzystny dla osób, których historia kredytowa nie jest najlepsza. BIK jest właśnie taką bazą danych o dłużnikach i wszystkich zobowiązaniach – tak spłaconych (terminowo i z opóźnieniami), jak i zaległych. Informacje w nich zawarte wykorzystywane są w celu określenia wiarygodności klienta. Pożyczki bez BIK omijają te weryfikacje.

Gdzie szukać pożyczek bez BIK?

Popularność pożyczek bez BIK jest bardzo duża, a to sprawia, że są one częstą propozycją firm pozabankowych. Przez lata, lista takich instytucji stała się naprawdę szeroka, przez co wybór może nie być taki oczywisty i prosty. Oferowane propozycje często są bardzo podobne, choć mogą różnić się szczegółami, dlatego warto je sprawdzać i weryfikować między sobą. Korzystając z internetu, pożyczki bez BIK wielu instytucji finansowych porównasz na pożyczki-online.pl. Można w ten sposób, w jednym miejscu zweryfikować propozycje licznych firm pozabankowych. Takich porównywarek, w sieci nie brakuje i pod wieloma względami są one bardzo przydatne.

Czym charakteryzuje się pożyczka bez BIK?

Pożyczki bez BIK są odmianą szybkich chwilówek, których podstawową cechą charakterystyczną jest brak weryfikacji w bazach dłużników, minimum formalności oraz natychmiastowa możliwość otrzymania pieniędzy. Ten typ pożyczki najczęściej nie umożliwia otrzymania wysokich kwot, które zamykają się w granicach do kilku tysięcy, zazwyczaj jednak nie przekracza kilkuset złotych. Dlaczego? BIK pozwala weryfikować wiarygodność klientów, bez tego, firma nie ma pewności, czy dana osoba będzie w stanie oddać terminowo pieniądze, czy nie. Za tym idą też wyższe koszty, właśnie z racji większego ryzyka. Nie można też zapomnieć o tym, że chwilówki bez BIK mają też krótki czas spłaty – najczęściej do 30 lub 60 dni, co może stanowić dodatkowe utrudnienie.

Dla kogo pożyczki bez BIK?

Choć pożyczki bez BIK zachęcają brakiem weryfikacji, należy pamiętać, że klient może być sprawdzany także w innych bazach danych, np. KRD lub BIG. Poza tym, oferty te nie są raczej przeznaczone dla klientów z długami, z jednego ważnego powodu. Mając aktualne niespłacone należności, szansa na oddanie kolejnego jest niewielka, a co za tym idzie dług, zamiast maleć, będzie rosnąć. Propozycja ta jest przeznaczona przede wszystkim dla osób o stabilnej sytuacji finansowej, a przynajmniej stałym, nawet niewielkim dochodzie. Kiepska zdolność kredytowa, która skreśla możliwość otrzymania gotówki w banku, nie jest przeszkodą w firmach pozabankowych. To także dobre rozwiązanie dla osób, które w ogóle nie mają historii kredytowej. Najlepiej jednak sięgać po to rozwiązanie w ostateczności i w nagłych przypadkach.

3 thoughts to “Czym są pożyczki bez BIK?”

  1. Pewnie drogie jak pieron są takie pożyczki, skoro aż tak bardzo idą pożyczkobiorcy na rękę. Kto to w ogóle zaciąga i spłaca???

  2. BIK to bardzo potrzebne narzędzie. Jestem zdania, że w pewnym sensie nie tylko chroni banki, ale przede wszystkim kredytobiorców. Dzięki temu ma się jasną informację, czy ma się w ogóle możliwość wzięcia kredytu. Jeśli historia kredytowa jest kiepska, zdolność także, no to po co się jeszcze bardziej zadłużać? Lepiej np. ogłosić upadłość konsumencką.

  3. Z BIK czy bez BIK… dla mnie każda pożyczka jest tak samo średnim pomysłem! No nie jestem fanem po prostu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *