pusty portfel

Gdzie dostanę kredyt bez zdolności kredytowej? Kredyt a bazy dłużników

Czy można dostać kredyt bez zdolności kredytowej? Czy mamy szansę na gotówkę bez sprawdzania nas w bazie BIK? Kto zajmuje się rejestrem dłużników i czy ma on realny wpływ na nasze wnioski kredytowe? Postaramy się to szczegółowo objaśnić w poniższym artykule.

Jeśli starasz się o kredyt hipoteczny w banku, musisz udowodnić, że będziesz w stanie go spłacić, do tego potrzebna jest dobra zdolność kredytowa i pozytywny raport w systemie BIK. Czy zatem da się dostać kredyt, gdy nie spełniamy najważniejszego warunku — możliwości spłaty?

Czym jest zdolność kredytowa?

To ocena prawdopodobieństwa, że kredytobiorca będzie umiał spłacić finansowe zobowiązanie w terminie wyznaczonym przed umowę kredytową. Banki muszą sprawdzić twoją zdolność kredytową ze względu na restrykcyjne prawo bankowe i Komisji Nadzoru Finansowego. To oni wyznaczają podstawowe kryteria, na podstawie których można udzielić komuś kredytu. Bank zwraca uwagę na twoją wiarygodność i wysokość dochodów i czy posiadasz inne zobowiązania finansowe. Im większa twoja zdolność kredytowa, tym większe masz szansę na otrzymanie kredytu. Niestety banki rzadko udzielają kredytu osobom bez jasnego potwierdzenia, że będą mogły spłacić dług. Istnieją pewne wyjątki, np. jeśli kredytobiorca przedstawi dodatkowe zabezpieczenie finansowe, które w przyszłości pomoże spłacić mu zobowiązanie. Bywa, że banki niechętnie udzielają też kredytu osobom starszym czy samotnym matkom. Wiek i stan cywilny również wpływa na zdolność kredytową.

Jakie są rejestry dłużników?

Najbardziej znaną instytucją, która zajmuje się zbieraniem danych na temat dłużników, jest Biuro Informacji Gospodarczej. Zawiera ono dane o długach finansowych przedsiębiorców i osób prywatnych. Istnieje 5 instytucji, które zajmują się prowadzeniem rejestru osób zadłużonych. Jest to

 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG),
 • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG,
 • Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor,
 • Rejestr Dłużników ERIF,
 • Krajowy Rejestr Długów.

Instytucje te zbierają i przechowują dane na temat kredytobiorców. BIG InfoMonitor współpracuje zaś z BIK-iem i ZBP, co sprawia, że dane są rzetelne, ponieważ są uzupełniane o raporty z Biura Informacji i ze Związku Banków Polskich. Każda z powyższych instytucji przyczynia się do tego, że kredytu możemy nie otrzymać, jeśli widniejemy w bazie jako dłużnik, który nie spłaca swoich zobowiązań. Ponadto BIG powiadamia banki, parabanki, które zajmują się pożyczkami i ubezpieczycieli o zaległościach finansowych. Może to utrudnić udzielenie nam usług finansowych z obowiązkiem spłaty. W konsekwencji możemy mieć problem ze wzięciem kredytu czy na przykład auta pod leasing.

Gdzie po kredyt bez BIK, bez zdolności kredytowej?

Kredyt bez zdolności kredytowej często jest mylony z pożyczką. Nie istnieje żaden sposób na otrzymanie kredytu w banku bez zdolności kredytowej. W takiej sytuacji możemy otrzymać tylko pożyczkę, która udzielana jest przez parabanki czy inne instytucje finansowe, które świadczą usługi pożyczkowe. Ponadto oferują one często darmowe pożyczki dla nowych klientów. Jednak przed podpisaniem umowy warto dokładnie sprawdzić warunki i szczegóły oferty, by nie wpaść w niekończącą się spiralę zadłużenia.

4 thoughts to “Gdzie dostanę kredyt bez zdolności kredytowej? Kredyt a bazy dłużników”

 1. Ja nie wiem, po co w ogóle próbować się starać o kredyt, kiedy nie ma się zdolności. Przecież to się może tylko źle skończyć. Ludzie, po co się pchać w takie długi?

  1. Ale zdolności mogą też nie mieć ludzie świeżo po studiach, mogą mieć pracę i dobre zarobki ale np. nic nie brali na raty. 😉

   1. To już trzeba być w czepku urodzonym, żeby mieć tak dobrą pracę co pozwala na kredyt zaraz po studiach xD ja w cuda nie wierzę.

 2. Jak sie nie ma zdolności kredytowej to nie ma co się łudzić. Żaden bank nie da kredytu. Przykre ale prawdziwe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *