polskie pieniądze

Jak poprawić zdolność kredytową. 4 rzeczy, które warto zrobić przed złożeniem wniosku o kredyt

Niewystarczająca zdolność kredytowa stanowi problem, jeżeli ubiegasz się w banku o przyznanie kredytu. W jaki sposób można ją zwiększyć?

Dlaczego zdolność kredytowa jest istotna?

Zdolność kredytowa jest bardzo ważna, jeśli chcesz uzyskać kredyt. Dlaczego? Otóż banki nie udzielają kredytów wszystkim jak leci. O nie, prowadzą selekcję klientów. A jednym z tych czynników, które przede wszystkim bierze się pod uwagę, jest właśnie zdolność kredytowa. To ona określa, czy ktoś jest dla banku wiarygodnym klientem.

Zgodność kredytowa jest oceniana między innymi na podstawie historii kredytowej, a więc tego, czy klient zaciągał już wcześniej finansowe zobowiązania i czy spłacał je w terminie (banki dowiadują się tego dzięki bazom danych, takim jak Biuro Informacji Kredytowej). Inne czynniki, które mają znaczenie, to między innymi źródło dochodu i rodzaj umowy, na której kredytobiorca jest zatrudniony, a nawet jego wiek i stan cywilny.

Nie każdy może się pochwalić dobrą zdolnością kredytową. Co więc zrobić, żeby bank nie robił problemów? Otóż zdolność kredytową można zwiększyć. Przedstawiamy na to kilka sposobów.

1. Zwiększ dochody

Duże znaczenie dla zdolności kredytowej ma wysokość dochodów. Jeśli więc chcesz ją poprawić, to dobrym rozwiązaniem byłaby zamiana pracy na lepiej płatną. Efekty nie od razu będą widoczne, ponieważ bank przy ocenie zdolności kredytowej bierze pod uwagę zarobki z co najmniej 3 ostatnich miesięcy.

Oprócz wysokości dochodów liczy się ich regularny dopływ, dlatego znaczenie ma rodzaj umowy, w oparciu o którą jesteś zatrudniony. Najprzychylniejszym okiem banki patrzą na tych, którzy są zatrudnieni na umowie o prace na czas nieokreślony.

2. Spłać zobowiązania kredytowe

Oczywiście w osiągnięciu wysokiej zdolności kredytowej bardzo przeszkadzają też niespłacone zobowiązania finansowe. Zanim więc zwrócisz się do banku, postaraj się je spłacić. Jeżeli okaże się, że spłata wszystkich zobowiązań to zadanie przekraczające twoje siły, możesz postarać się o ich konsolidację. Zamiast kilku różnych rat do spłaty zostanie ci jedna miesięcznie. Sama spłata odbędzie się na korzystniejszych warunkach – wydłużony zostaje jej czas, co przekłada się na zmniejszenie wysokości miesięcznej raty.

3. Skorzystaj z dodatkowych produktów banku

Banki nierzadko proponują skorzystanie z produktów należących do ich oferty, na przykład z przeniesienia rachunku osobistego. W pewnych sytuacjach pozwala to na obniżenie kosztów finansowania, co z kolei  zwiększa zdolność kredytową.

4. Złóż wniosek ze współkredytobiorcą

Kredytu nie trzeba brać w pojedynkę.. Można złożyć wniosek ze współkredytobiorcą, na przykład małżonkiem lub przyjacielem W takiej sytuacji bank bierze pod uwagę wysokość dochodów obu wnioskodawców, dzięki czemu zdolność kredytowa się zwiększa i łatwiej jest otrzymać kredyt.

3 thoughts to “Jak poprawić zdolność kredytową. 4 rzeczy, które warto zrobić przed złożeniem wniosku o kredyt”

  1. U nas sprawdziło się na pewno zwiększenie dochodów, rezygnacja z karty kredytowej, spłata wcześniejszych zobowiązań i niezaleganie ze spłatami. A i sprawdziliśmy sobie BIK.

  2. Jakby zwiększenie dochodów, spłacenie obecnych zobowiązań i wzięcie kredytu z kimś było takie proste to banki by w ogóle nie wydawały negatywnych decyzji. Porady oderwane od realiów, niemożliwe do wdrożenia w życie dla przeciętnego obywatela.

  3. Okazuje się, że nie wszystkie pomysły na zwiększenie zdolności kredytowej są dobre, zwiększyć dochody to sobie mogą nieliczni niestety… Przydałyby się porady, jak zwiększyć zdolość kredytową przy niskich dochodach, bo to głównie tacy ludzie będą szukać takich informacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *