jak usunąć dane z BIK

Jak sprawdzić BIK za darmo? Czy da się wyczyścić BIK?

Biuro Informacji Kredytowej umożliwia weryfikację danych dotyczących zobowiązań finansowych. Pobierając raport z BIK możemy uzyskać podsumowanie spłacanych kredytów i rzetelną ocenę naszej wiarygodności finansowej. Jak sprawdzić BIK za darmo i czy możemy usunąć z bazy informacje na nasz temat?

Kiedy warto sprawdzać BIK?

Rejestr danych Biura Informacji Kredytowej odzwierciedla naszą historię kredytową, zawarte w nim informacje pozwalają ocenić w jaki sposób wywiązujemy się z zaciągniętych długów. W raporcie BIK możemy otrzymać szczegółowe dane na temat naszych wszystkich zaciągniętych zobowiązań finansowych, zobaczymy w nim również wskaźnik sytuacji płatniczej i ocenę punktową.

Wzorowa reputacja finansowa jest w dużej mierze gwarancją uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej, dlatego warto zweryfikować BIK przed złożeniem wniosku o kolejny kredyt. To pomocne rozwiązanie w sytuacji, w której bank odmówił nam udzielenia kredytu, możemy w ten sposób również sprawdzić ile kredytu pozostało nam jeszcze do spłaty.

Dzięki sprawdzeniu BIK mamy szansę dowiedzieć się, czy osoby trzecie nie zaciągnęły zobowiązań posługując się naszymi danymi osobowymi.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Co do zasady pobieranie raportu z Biura Informacji Kredytowej jest czynnością, za którą należy uiścić określoną opłatę. Pojedynczy raport BIK kosztuje 39 zł, na pakiet 12 raportów wraz z dodatkowymi usługami trzeba przeznaczyć 99 zł. Usługa tzw. alertu BIK, polegająca na otrzymaniu wiadomości SMS kiedy osoba postronna usiłuje zaciągnąć dług na nasze dane, to wydatek 24 zł w skali roku.

Jednak konsument ma prawo uzyskania kopii danych bez konieczności uiszczania żadnych opłat, raz na sześć miesięcy możemy otrzymać taką kopię bezpłatnie. Możemy zrobić to składając osobiście wniosek do Centrum Obsługi Klientów BIK, przesyłając formularz za pośrednictwem poczty lub składając go na portalu BIK.

Czy można wyczyścić dane z bazy BIK?

Biuro Informacji Kredytowej dysponuje zarówno wpisami o charakterze pozytywnym jak i negatywnym w zakresie spłacanych długów. Negatywne wpisy w BIK pojawiają się kiedy opóźnienia w spłacie zobowiązań wynoszą co najmniej 90 dni, informacje są przetwarzane przez 5 lat.

O usunięcie danych z BIK możemy wnioskować, jeżeli zapisy dotyczące naszej historii kredytowej są błędne lub nieaktualne. O wykreślenie informacji możemy starać się również poprzez odwołanie zgody na przetwarzanie danych, jednak jedynie kiedy spłaciliśmy zobowiązanie w całości, w wymaganym terminie. Możemy też wnioskować o usunięcie negatywnego wpisu w sytuacji, w której minęło już 5 lat od niepożądanego wpisu.

Co zrobić, aby usunąć informacje z BIK?

Firmy, które oferują kasowanie danych z bazy Biura Informacji Kredytowej, tzw. czyściciele BIK, nie są w stanie ominąć zapisów prawnych w kwestii przesłanek usunięcia danych z BIK. Korzystają zazwyczaj z argumentu niedochowania przez banki obowiązku powiadomienia klienta o opóźnieniu w spłacie w terminie 30 dni. W ten sposób w imieniu konsumenta próbują podważyć niezachowanie należnych procedur.

Chcąc samodzielnie starać się o usunięcie wpisu należy wysłać pismo z takim wnioskiem do instytucji, która go zamieściła.

One thought to “Jak sprawdzić BIK za darmo? Czy da się wyczyścić BIK?”

  1. Myślałam, że wpisów BIK nie da się usuwać, trochę się to mija z celem, jeśli wpisy mogą zostać usunięte…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *