jak-wybrac-kredyt-gotowkowy-w-banku

Jak wybrać kredyt gotówkowy? 3 porady

Potrzebujesz pieniędzy na remont, na wakacje, na naprawę samochodu? Jesteś zdecydowany na kredyt, ale nie wiesz, który bank wybrać? Która z ofert jest najlepsza? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, szukając kredytu gotówkowego.

  1. Gdzie znaleźć tani kredyt?
  2. Jak porównać ze sobą kredyty gotówkowe?
  3. Na co zwrócić uwagę szukając kredytu gotówkowego?

1. Gdzie znaleźć tani kredyt?

Oczywistym jest, że chcąc wziąć kredyt, szuka się najbardziej korzystnej opcji pod względem finansowym. Chce się zapłacić jak najmniej dodatkowych kosztów. Wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu w banku, w którym posiada konto osobiste. Po pierwsze z uwagi na to, że liczą na to, że dzięki wieloletniej współpracy, otrzymają korzystną propozycję. Ponadto, jeśli na dane konto wpływa wynagrodzenie, znacznie łatwiej jest wyliczyć zdolność.

Faktem jest, że wiele banków przygotowuje atrakcyjną ofertę kredytu gotówkowego dla swoich klientów, ale nie oznacza to, że i konkurencja nie będzie miała dla niego ciekawej propozycji. Nie zawsze lojalność popłaca. W przypadku kredytu konsumpcyjnego, który jest dość drogi, warto przeanalizować wszelkie możliwości, niż zdecydować się na drogi kredyt.

Jak więc znaleźć tanią propozycję? Najlepiej w tym celu wykorzystać Internet. W sieci znacznie łatwiej jest porównać oferty wielu instytucji. Co więcej, dzięki porównywarkom kredytów, można zrobić to praktycznie bez wysiłku. Zdecydowanie nie ma sensu porównywać na własną rękę propozycji, sprawdzając je na stronie banków. Porównywarka finansowa zestawia ze sobą te same parametry. Dzięki temu ma się przedstawione wszystko w przystępny sposób.

2. Jak porównać ze sobą kredyty gotówkowe?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że wszystkie kredyty mają takie same składniki. Właśnie dlatego zestawiając ze sobą parametry, można sprawdzić, która z opcji jest najbardziej opłacalna. Co jest ważne w przypadku kredytu konsumpcyjnego? Przede wszystkim prowizja za jego udzielenie. Jest to jednorazowa opłata, jaką pobiera bank podczas uruchamiania kredytu. Prowizja może wynieść od 0% do kilkunastu procent. Bywa, że trzeba ponieść ją ze swoich środków, ale najczęściej doliczana jest do zadłużenia.

Kolejnym ważnym parametrem kredytu jest oprocentowanie. Jest to wartość, jaka służy bankowi to obliczenia odsetek kredytu. Warto wiedzieć, że wysokość oprocentowania nie może przekroczyć czterokrotności stopy procentowej, tak więc nie może wynieść więcej niż 10% w skali roku.

Bywa tak, że bank obniża oprocentowanie, ale zwiększa prowizję za udzielenie kredytu. Z kolei niska prowizja może być powodem do konieczności wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia. Składki na nie podnoszą koszty kredytu, ale w razie czego to ubezpieczyciel spłaca zadłużenie.

Najczęściej jednak ubezpieczenie kredytu nie jest wymagane. Warto jednak wiedzieć, że niska prowizja nie zawsze jest tym, co powinno decydować o tym, czy weźmie się kredyt. Należy spojrzeć na oferty banków nieco szerzej.

kredyt-gotowkowy-jak-porownac-oferty

A co ma z tym wspólnego rzeczywista roczna stopa oprocentowania? Generalnie zakłada się, że przy porównywaniu kredytów powinno się brać pod uwagę RRSO. To właśnie ona jest dowodem na to, jakie są wszystkie koszty roczne danego zobowiązania. Nie ma co się jednak czarować. Ten czynnik jest pomocny tylko wówczas, gdy zaciąga się kredyt na taką samą kwotę i na ten sam okres. Do jej wyliczania brana jest bowiem zmiana wartości pieniądza w czasie.

3. Na co zwrócić uwagę szukając kredytu gotówkowego?

A co jest jeszcze ważne, gdy chce się wziąć tani kredyt gotówkowy? Jeśli przewiduje się, że może uda się kredyt spłacić wcześniej, warto sprawdzić, czy bank daje taką możliwość. Bywa, że konieczne jest zapłacenie prowizji za wcześniejszą spłatę.

Kluczowe może okazać się również to, jak długo należy czekać na decyzję kredytową. Bardzo często, gdy chcemy pożyczyć gotówkę, zależy nam na czasie. Wówczas warto postawić na taki bank, który nie ma skomplikowanych procedur, czy mnóstwa wniosków do przeanalizowania.

Warto szukając kredytu sprawdzić oferty, które dają możliwość wzięcia tzw. wakacji kredytowych. Owszem, bywa że takie oferty są droższe, ale nie zawsze. Może się okazać, że możliwość zawieszenia spłaty jednej raty będzie kluczowa w jakimś momencie. Po co się na to zamykać?

One thought to “Jak wybrać kredyt gotówkowy? 3 porady”

  1. Jak dla mnie najważniejsze jest RRSO, nie brać pod uwagę koszty zobowiązania to samobójstwo…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *