Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe i przeważnie na wysokie kwoty. Towarzyszy mu wkład własny, który przeważnie wynosi 20% jego wartości. Dla wielu osób jest to spora kwota, która może uniemożliwić marzenia o kupnie własnego mieszkania. A czy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest możliwy? Czy można to ominąć?
- Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?
- Warunki uzyskania kredytu hipotecznego
- Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – czy możliwe?
Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe o charakterze celowym. Oznacza to, że pozyskane pieniądze muszą zostać przeznaczone na zakup lub remont nieruchomości. Kredyty te są zabezpieczone hipoteką, czyli ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. Mogą być zaciągane nawet na okres przeszło 30 lat, a kwota kredytowania wynieść może nawet kilkaset tysięcy. To właśnie z tego powodu nie każdy otrzyma taki kredyt. Banki skrupulatnie weryfikują wnioskodawców i sprawdzają ich zdolność kredytową. Wymagane jest również wpłacenie wkładu własnego. Przeważnie jest to ok. 20% wartości kredytu.
Warunki uzyskania kredytu hipotecznego
Aby otrzymać kredyt hipoteczny trzeba posiadać przede wszystkim odpowiednią zdolność kredytową. Banki dokonują analizy ilościowej i jakościowej podczas weryfikacji wniosku. Sprawdzają źródła dochodów, miesięczne wydatki, bazy BIK, aktualne zobowiązania. Nie bez znaczenia jest też wiek, stan cywilny, wykształcenie, zajmowane stanowisko, staż pracy i rodzaj umowy. Większe szanse na przyznanie kredytu hipotecznego mają osoby, które pracują w oparciu o umowę o pracę, najlepiej na czas określony. Maksymalnie kredyt hipoteczny można zaciągnąć na 35 lat. Niektóre banki wprowadzają ograniczenia wiekowe i sprawdzają ile lat będzie miała osoba w momencie spłacania ostatniej raty. Przeważnie jest to 70 lat, tylko niektóry banki dopuszczają większy wiek. Wymogiem jest też posiadanie wkładu własnego, ale można to obejść na kilka sposobów.
Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – czy możliwe?
Niektóre banki dopuszczają możliwość otrzymania kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Jest na to kilka sposobów. Wkładu własnego nie trzeba będzie wnosić, jeśli mamy zabezpieczenie na innej nieruchomości. Jej wartość musi jednak przekraczać wysokość wkładu własnego. Jest to więc rozwiązanie odpowiednie dla osób, które są już właścicielami jakichś nieruchomości. Jeśli nie, mogą skorzystać z zabezpieczenia na nieruchomości bliskiej osoby, jednak musi to zostać udokumentowane odpowiednim wpisem do hipoteki właściciela. Oznacza to również, że ta osoba przystępuje do kredytu hipotecznego.
Chcąc kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, istnieje możliwość zaciągnięcia pożyczki od dewelopera, która zostanie przeznaczona na wkład własny. W niektórych przypadkach, mowa tu głównie o rynku wtórnym, można kupić nieruchomość za cenę niższą niż jej rzeczywista wartość. Tak się dzieje, kiedy komuś zależy na szybkiej sprzedaży. Wówczas ta różnica między ceną transakcyjną a wartością nieruchomości może stanowić wkład własny.
„Niektóre banki dopuszczają możliwość otrzymania kredytu hipotecznego bez wkładu własnego.” – chyba trzeba zaktualizować artykuł, bo z tego co mi wiadomo teraz trzeba mieć co najmniej 10%, a najlepiej minimum 20%…
No jest to prawda, ale za wkład własny może tez byc np nieruchomosc, wtedy wcale nie trzeba mieć tych 10 czy 20% 😉