jak wyliczyć rrso kredytu

RRSO – co to jest? Do czego służy RRSO?

Wiedza na temat bankowych wskaźników umożliwia porównanie interesujących nas ofert kredytowych. Istotnym parametrem jest, zapisywana często drobnym drukiem w reklamowym przekazie, informacja dotycząca RRSO. Czym jest RRSO i do czego służy?

RRSO – co to jest?

Pod popularnym skrótem RRSO kryje się termin Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, która określa całkowitą cenę zaciągniętego zobowiązania.

Ustawa o kredycie konsumenckim określa ją jako koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. To wartość jaką musimy uiścić w związku z udzieleniem kredytu, pożyczki, czy chwilówki.

Co wchodzi w skład Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania?

Wskaźnik RRSO uwzględnia składowe koszty zobowiązania, z którymi trzeba się liczyć zaciągając kredyt lub pożyczkę, to całokształt opłat związanych z przyznaniem i obsługą zaciągniętego długu. W skład Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania wchodzi min. opłata za rozpatrzenie złożonego wniosku o udzielenie środków, oprocentowanie nominalne kredytu, prowizja związana z jego udzieleniem, ubezpieczenia.

co to jest rrso kredytu

W przypadku kredytu hipotecznego należy też uwzględnić koszt wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu szacunkowego. Trzeba tutaj również wziąć od uwagę wartość pieniądza w czasie.

Do czego służy RRSO?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pokazuje potencjalnemu klientowi ile realnie będzie musiał zapłacić w związku z udzieleniem wnioskowanych środków. Wskaźnik RRSO służy do ułatwienia porównania kosztów poszczególnych ofert kredytowych, umożliwia konsumentowi zestawienie wybranych produktów finansowych.

Wyliczenie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania umożliwia odniesienie w stosunku do siebie wszystkich, wchodzących w skład RRSO parametrów. W myśl generalnej zasady im większa wartość parametru Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania tym wyższe koszty obsługi kredytu lub pożyczki.

Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze niższe RRSO oznacza tańszy kredyt, dlatego trzeba mieć na uwadze specjalne oferty, w których pojawiają się promocje jak np. brak prowizji za udzielenie kredytu. Warto również uwzględnić, że wpływ na wysokość RRSO ma to, czy decydujemy się na raty równe, czy malejące oraz termin spłaty zobowiązania. Harmonogram spłaty kredytu sprawia często, że oferty produktów o takim samym RRSO znacznie się różnią pomiędzy sobą, tak więc wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania nie jest informacją kompletną.

Jak obliczyć Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania?

Ustawa o kredycie konsumenckim, w załączniku nr 4 określa sposób wyliczenia procentowego RRSO. Służące od obliczania Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania wzory matematyczne są skomplikowane, dlatego chcąc dowiedzieć się jaka jest wysokość wskaźnika warto skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów RRSO. Urządzenia umożliwiają weryfikację czy przedstawiona w ofercie instytucji finansowej wartość jest przedstawiona rzetelnie.

One thought to “RRSO – co to jest? Do czego służy RRSO?”

  1. Do tej pory RRSO to słyszałam tylko w reklamach… a to jednak jest dość ważna sprawa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *