Kobieta sprawdza akcje na giełdzie

W co inwestować w niepewnych czasach, np. pandemii?

Pandemia koronawirusa wywołała niemałą panikę na giełdzie i wśród inwestorów. Ceny akcji mocno spadły podobnie jak oprocentowanie lokat bankowych. Pojawia się zatem pytanie, gdzie lokować swoje oszczędności i jak na tym nie stracić? Spróbujemy na nie odpowiedzieć w poniższym artykule.

Bitcoin w czasie pandemii

Kryptowaluty są obecnie wielką nadzieją dla inwestorów, którzy w obliczu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią, właśnie z nimi wiążą największe nadzieje. Ostatnie badania pokazały, że im większy był strach przed koronawirusem, tym większym zainteresowaniem cieszyły się inwestycje w Bitcoin, obligacje, które opisuje obszerniej blog infoportfel.pl. W porównaniu do innych rynków finansowych, wypadają one całkiem nieźle. Indeksy giełdowe masowo tracą na wartości, a wyceny wielu firm osiągają wyjątkowo niskie poziomy. Dlatego też polski rząd, rozpoczął masowy dodruk pieniądza mający pokryć straty gospodarcze wywołane przez pandemię. Należy zatem spodziewać się wysokiej inflacji, co najdobitniej odczują ci, których zasoby uzależnione są właśnie od tego czynnika. Odporne na tego typu wskaźniki są w tym wypadku kryptowaluty oraz bitcoin. Od początku roku utrzymuje on liniowy poziom, a ewentualne wahania są bardzo niewielkie. Jest to znak, że większa część kapitału przechodzi przez bitcoina oraz inne altcoiny. Ich dominacja wynosiła z początkiem roku prawie 70%. Zwiększone zapotrzebowanie na kryptowaluty w okresie kryzysu i podwyższonej zmienności na rynkach finansowych powinno stanowić przesłanie do zwracania większej uwagi na legislację, która zapobiegałaby oszustwom. Sytuacje kryzysowe to łakomy kąsek dla hochsztaplerów wszelkiej maści.

Broker finansowy podczas pracy

Nieruchomości – pewny zysk w dobie kryzysu

Bardzo korzystnie w kwestii pomnażania majątku wyjdą ci, którzy swoje pieniądze ulokują w nieruchomościach. Stanowią one majątek trwały, gdyż w przeciwieństwie do waluty, ich wartość jest bezpieczna od wszelkiego rodzaju wahań. Dlaczego? Nieruchomości nie można ot, tak dobudować, tak łatwo, jak można dodrukować pieniądze. W Polsce panuje ciągły deficyt mieszkań, a nieruchomości są zawsze w cenie. Obecne czasy to idealny moment na tego typu zakup, gdyż ceny mogą za chwilę znowu skoczyć w górę. Nawet eksperci finansowi uważają, że ten rodzaj inwestowania w dobie kryzysu jest tym najkorzystniejszym również tego względu, ze żadna inna forma pomnażania kapitału nie daje tak dużego poczucia bezpieczeństwa, jak zakup domu czy mieszkania. Żaden kryzys czy epidemia nie jest w stanie zmniejszyć potrzeby mieszkaniowej. Niezależnie od tego, co aktualnie spowodowało ciężką sytuację na świecie, ludzie muszą gdzieś mieszkać.

Inwestowanie w czasach jakiegokolwiek kryzysu powinno polegać przede wszystkim na stworzeniu zabezpieczenia finansowego. Lokowanie środków musi być przemyślane aby inwestycja nie okazała się nietrafiona. Szukaj zatem bezpiecznych produktów, które nie narażą cię na straty, a na inwestycje bardziej „ryzykowne” wydawaj tylko nadwyżki, nigdy całość zgromadzonych środków finansowych.

3 thoughts to “W co inwestować w niepewnych czasach, np. pandemii?”

  1. Czy w ogóle zabierać się w inwestycje w czasie pandemii? Przecież ryzyko jest w tym przypadku jest znacznie większe. Osoby doświadczone powinny o tym doskonale wiedzieć. Dla początkujących inwestorów stanowczo nie polecam.

    1. No najwidoczniej sam jesteś niedoświadczonym inwestorem, bo giełda w pandemii pokazała zgoła coś innego i napływ nowych firm na GPW i inne alternatywne rynki był naprawdę spory. Rynek nie lubi próżni, a na wahaniach kursu, zmieniających się trendach i panice sporo można zarobić. Polecam poobserwować trochę giełdę i zweryfikować, co idzie w górę, a co w dół.

  2. Moim zdaniem zawsze warto inwestować w nieruchomości. Zawsze będą ludzie którzy będą potrzebowali dachu nad głową. Mieszkanie to chyba najpewniejsza forma inwestycji moim zdaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *